PAYLAŞ

Kanyon’da Caz Havası konserleri ayda bir kere Pazar öğleden sonralarımızı severek adadığımız etkinliklerden biri olmaya devam ediyor. Malumunuz, gündüz vakti şarabınızı yudumlayarak konser izlemenin keyfi bambaşka. 13 Mayıs Pazar gününün konuğu ise Elif Çağlar’ın vokalistliğini yaptığı Four in the Pocket grubuydu.

Elif Çağlar’ı yıllar önce Bağdat Avenue’dayken keşfedip sevmiştim. 01/10 albümü lise yıllarımda önemli bir yer tutan albümlerdendir. Sonraları Elif ortadan kayboldu. Ta ki geçen sene M-U-S-I-C adını verdiği solo albümüyle çıkagelene kadar. Öğrendiğimize göre ortadan kaybolduğu dönemde New York’ta caz vokal eğitimi almıştı. Zaten son derece başarılı olan vokal tekniklerini daha da geliştirmişti. Sevdiği tarzdan ödün vermemiş, o büyüleyici sesini bizlerle paylaşmak için yine cazı seçmişti. M-U-S-I-C parçasının sözlerinde de meramını gayet açık bir biçimde dile getiriyordu:

I’m trying to do my music without getting naked, without a pop cd and without faking.

Solo çalışmalarının dışında Elif Çağlar bir de birbirinden yetenekli müzisyenlerden mürekkep Four in the Pocket grubunda vokalistlik yapıyor. Alp Ersönmez (bas), Çağrı Sertel (klavye), Mert Önal (bateri) ve Toygun Sözen (saksafon)’den oluşan Four in the Pocket ile birlikteyken sahnede bambaşka bir Elif Çağlar var. Elif’in albüm konserlerini izlemiş olanlar çiçekler, ağaçlar ve ışık küreleriyle dolu özel tasarlanmış, rengârenk bir sahneye alışıktır. Yalnızca sahne tasarımı değil, Elif’in albüme katkıda bulunan bütün konuk müzisyenleri teker teker sahneye davet etmesi de konserlerin oldukça renkli geçmesini sağlar. Four in the Pocket’ın sahnesinde ise bu defa çiçekler yoktu, Elif Çağlar’ın solo albümündeki şarkılar da. Çünkü Four in the Pocket ile yaptıkları tamamen farklı bir işti, bu beş müzisyen bir araya gelip en sevdikleri parçaları çalıyor ve bunu yaparken de gözle görülür biçimde çok eğleniyorlardı.

Konserin Anneler Günü’ne denk gelmesi sebebiyle sahneye çıkar çıkmaz ilk olarak bütün annelerin gününü kutlamayı ihmal etmedi Elif. Sonra da “Bugün sizlere sevdiğimiz hip-hop, soul ve r&b parçalarını çalacağız” dedi. Bu noktada hemen araya girip belirtmeliyim ki Four in the Pocket kesinlikle sıradan bir cover grubu değil. Çaldıkları parçaların çoğunu bilseniz bile Four in the Pocket’ın elinde bazı şarkılar gerçekten de tanınmaz hale geliyor. Bütün parçalar birbirine bağlanıyor, Elif’in eşsiz yorumuyla yekpare bir müzikal kompozisyon haline gelerek tabir-i caizse su gibi akıp gidiyor.

Four in the Pocket’ın zengin repertuarından bahsetmemek olmaz. Kimler kimler yok ki… Erykah Badu – Ye Yo, Outkast – Ms. Jackson, Erykad Badu & The Roots – You Got Me, Rihanna – Umbrella, TLC – Waterfalls, KC & The Sunshine Band – That’s the Way (I Like It), Lady Marmalade ve daha niceleri. 3 sene önce kaybettiğimiz Michael Jackson’ı da anıyorlar ve Elif son derece içten bir biçimde ekliyor: “Michael Jackson’ı çok seviyoruz.” Sanıyorum ki Elif’in içtenliği ve tevazusu bütün dinleyicilerin gönlünü fethediyor. Elif Çağlar tam da kendi yeteneğinden emin olan bir sanatçının olması gerektiği gibi mütevazı ve samimi.

Four in the Pocket çalmaya devam ederken sahnenin önü gitgide kalabalıklaşıyor, üst katlarda alışveriş yapanlar da bu müziğe karşı koyamayarak alışverişlerine bir süreliğine ara veriyorlar. Kanyon’da Caz Havası konserlerinde şimdiye kadar gördüğüm en hatırı sayılır kalabalığı Four in the Pocket topluyor. Alp, Çağrı, Mert ve Toygun çalarken sahnede çok eğleniyor, Elif sürekli dans ediyor; bizim de aşağıda onlardan kalır yanımız yok. Bir ara dönüp arkama bakıyorum, genç yaşlı, çoluk çocuk herkes dans ediyor! Serin bir ilkbahar öğleden sonrasında Kanyon’un soğuk rüzgârları biraz üşütüyor, ara ara üzerimize yağmur çiseliyor. Oturdukları yerde şemsiyelerini açanlar olsa bile kimse konser bitmeden ayrılmak istemiyor. Sahneden indiklerinde dakikalarca süren bir alkış kopuyor. Sonunda istediğimizi elde ediyoruz, uzun bir bisin ardından alkışlar yine dinmek bilmiyor. Four in the Pocket’ı gündüz gözüyle dinlemenin tadına doyum olmuyor.

YORUMSUZ

CEVAPLA